top of page

WELLBEING 2022

Wellbeing je jedním z nejaktuálnějších témat pro všechny společnosti. Jak uvádí Forbes, průzkum Future Workplace ukazuje, že 68 % seniorních HR lídru (z čehož 40 % jsou ředitelé HR) označilo wellbeing a duševní zdraví jako hlavní prioritu.


U wellbeingu se mnoho organizací zabývá pouze povrchovými problémy, než aby se zaměřily na počáteční příčiny způsobující úpadek zdraví zaměstnanců. K dosažení pozitivních změn je třeba integrovat strategii, která bere v úvahu employee experience, wellbeing a angažovanost jako jednu oblast. Zaměstnavatelé musí nejprve poznat provázanost těchto jednotlivých částí ve svých organizacích a poté zjistit, jak se navzájem ovlivňují. Je dobré si připomenout, co vše wellbeing zahrnuje. Nejde jen o zdraví zaměstnanců, ale také o vztahy, komunitu, práci, či finance.


Společnost Gartner uvádí tato tři hlavní doporučení, na co se zaměřit:Data z průzkumu Harvard Business Review ukazují, že se aktuálně 85 % respondentů potýká s výrazným poklesem celkového wellbeingu i wellbeingu na pracovišti. Jako hlavní příčinu uvádí covid pandemii. Výsledky od společnosti Gartner pak ukazují, že 96 % HR lídrů má větší obavy o blaho svých zaměstnanců než před pandemií. S měnící se dobou se wellbeing stal u 35 % zaměstnanců nejdůležitější součástí jejich práce.


Future Workplace definovalo 7 pilířů, které vedou k zaměstnaneckému wellbeingu a které pomáhají vést lídry k jeho naplňování.Jak podpořit wellbeing ve vaší firmě?


Začněte u sebe.

Aby vaše organizace dosahovala požadovaných výsledků a vaši zaměstnanci byli spokojení, musíte i vy působit “v pohodě“.

Pro zvýšení osobní pohody, budování odolnosti, zvládání stresu, rozvoje sebeuvědomění, řízení emocí, zvýšení pozornosti a soustředění byl společností Google vytvořen program “Search Inside Yourself“, který se zaměřuje na všechny zmíněné oblasti. Více o kurzu nalezněte zde: www.conectio.eu/siy


Dalším způsobem, jak přistoupit k vedení týmu i v náročných situací, které současná doba přináší, je adaptivní leadership. Zaměřuje se na zdokonalování a rozvoj kompetencí tak, aby lídři mohli čelit každodenním výzvám. Jedná se o jedinečný přístup, ve kterém si lídři tvoří rozvojový program sami dle svých aktuálních potřeb, a jsou usměrňováni zkušenými kouči. Získají praktické a využitelné tipy pro vedení výkonného týmu, jako je například nutnost adaptace se na hybridní práci a na neustálé změny, odolnost vůči psychickému tlaku. Více na www.conectio.eu/adaptive


Zaměření se na vlastní wellbeing vám pomůže pochopit potřeby zaměstnanců a zároveň získát cenné informace, jak wellbeing ve vaší firmě zlepšit a dosáhnout tak kýžených výsledků.Jak se daří vašim zaměstnancům?

Společnost Microsoft řeší zlepšování wellbeingu novou službou, která nese název Viva. Ta na základě dat z chování v organizaci poskytuje poznatky a doporučení, která jsou individualizovaná na úroveň jednotlivého zaměstnance, zároveň konsolidovaná na úroveň týmů pro jeho manažera, a také zpracována pro top management, kde slouží jako podklad k doporučení pro celou organizaci.


Zajímavostí je, že platforma Viva pracuje bez nutnosti průzkumů, podporuje ochranu osobních údajů a je k dispozici v rámci prostředí Microsoft Teams. Bližší informace o službě Viva můžete najít na: www.conectio.eu/vivaJelikož se wellbeing dotýká všech procesů vaší organizace, nebo tedy wellbeing vašich zaměstnanců ovlivňuje všechny HR procesy, je dobré změřit si kondici těchto procesů a firemní kultury od náboru až po odchod zaměstnanců. Nástroj People&Culture Barometer je moderní nástroj, který hodnotí stav a efektivitu vaší firmy a porovnává ji s ostatními firmami. Více na: www.conectio.eu/barometer


Zdroje:

121 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page