Kašlou Vám studenti VŠ na kariérní příležitosti?

06.12.2017

 

Hledáte studenty, zkoušíte i LinkedIn a zjišťujete, že už vlastně všichni někde pracují? Podobně se to děje i nám. Vyrazili jsme proto na ČZÚ mezi studenty třetích ročníku, konkrétně já (Roman Šuk) a Petra Senohrábková. Zjišťovali jsme, jak se zajímají o vlastní kariéru a jak používají LinkedIn.

 

Jaká byla příprava
Nejprve jsme si udělali bleskový průzkum, na který nám odpovědělo 166 studentů a pak za nimi vyrazili osobně. Ve velké posluchárně na ZČÚ se jich sešlo přes sto a mohli jsme diskutovat. Velká část těchto studentů bude studium letos končit a půjde do praxe. Po vyhodnocení průzkumu a 90 minutách diskuze si myslíme, že víme mnohem lépe, jak to se studenty a jejich kariérou je. 

 

Na LinkedIn je dnes nenajdete
Na LinkedIn z našeho vzorku studentů třetího ročníku je jen 20%. Během diskuse si potvrzujeme naši hypotézu a to, že tito aktivní jednotlivci již někde pracují. Právě díky praxi byli donuceni LinkedIn nějak využít. Buď sami hledali nebo spíše byli nalezeni jinými způsoby přímo na univerzitě a dnes již na LinkedInu jsou. Tím se nám využitelnost LinkedIn velmi zúžila. Tito studenti již začali pracovat a většinou jsou vtažení do své práce. Jsou spokojeni a nemají většinou zájem ztrácet čas diskuzemi nad dalšími pracovními příležitostmi.

 

Proč na LinkedIn zatím nejsou?
Hlavní překážkou je povědomí. Nejprve jsme zjišťovali, co studenti očekávají a pak jaké vidí překážky k samotnému využití LinkedIn. Většina studentů neočekává vůbec nic a menší část – což je ta lepší varianta - si myslí, že LinkedIn jim pomůže rychle najít práci. Myslíme si však, že to nechávají až na poslední chvíli nebo se nechají ulovit osobně naříklad na různých „jobfairs“.
Hlavní překážka se nechá popsat těmito reakcemi studentů: „Lidé nevědí o využití LinkedIn a k čemu slouží“, „Netuším, co je LinkedIn“ nebo „Lidé jsou na facebooku a toto je nezajímá“. Opravdu 97% student řeklo, že jsou na facebooku a 73% na Instagramu, navíc díky nezanedbatelnému počtu studentů z Ruska někteří používají ruskou síť VK.

 

Jak je na tom dnes LinkedIn na univerzitách?
Je nám líto výsledků LinkedIn - pro university má výbornou platformu (https://university.linkedin.com) – většina studentů o ní stále neví. Výsledkem je pak neznalost přínosů LinkedIn pro ně samotné.

 

Kašlou tedy studenti na kariérní příležitosti?
Osobně si myslíme, že speciálně studenti VŠ nad kariérou uvažují, proto jsme také měli plnou posluchárnu! K samotnému LinkedInu jsou však „zatím“ zdrženliví a reaktivní. Jakmile začnou sami skutečně hledat, tak se situace změní. Bohužel pro zaměstnavatele je na LinkedIn již pozdě a je potřeba využívat jiné komunikační kanály a za studenty chodit tam, kde studenti skutečně jsou.

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Doporučené

Co dnes optimalizovat v HR?

08.05.2020

1/10
Please reload

Aktuální

08.07.2020

Please reload

Značky
Please reload

Sledujte nás
  • LinkedIn Social Icon
  • Facebook Basic Square

© CONECTIO 2020

  • Black Facebook Icon
  • Black LinkedIn Icon