10 tipů, jak řešit personalistiku ve firmě do 100 zaměstnanců

 

V tomto příspěvku se z deseti různých pohledů podívám na to, jak ve střední a rostoucí společnosti řešit personální agendu. Navíc Vám v závěru přidám příklad pracovního řádu ke stažení

 

Čemu sama věřím

Sama jsem příznivcem toho, že tato agenda patří profesionálům. Vzhledem k tomu, že se zaměstnanec s takovými zkušenostmi hledá těžce, může být mnohem zajímavější si profesionála pronajmout.

 

1. Získám přehled, co vše z povinných školení je pro každého zaměstnance potřeba.

Mezi povinná školení patří třeba bezpečnost, ochrana zdraví, požární ochrana, školení řidičů nebo ochrana dat a informací. Některé firmy navíc proškolují své zaměstnance i v dalších tématech, dobrým příkladem je třeba etický kodex. Přehled všech školení a potvrzení o jejich absolvování si eviduji pro případné kontroly.

 

2. Vyřeším bezpečnost práce.

Mám zkontrolované pracoviště, pravidelně uskutečňuji audit se svým smluvním poradcem pro BOZP a zdravotní záležitosti. Mám zpracovanou dokumentaci, se kterou jsou zaměstnanci seznámeni. I malý pracovní úraz – např. polití horkou vodu, Vás jako zaměstnavatele může stát hodně peněz.

 

3. Využiji pracovní řád, který objasní někdy nejasné situace.

Jakmile má firma kolem 10 zaměstnanců obvykle potřebuje mít určitá pravidla, která jsou zaměstnanci i žádána. Jako majitelka firmy jsem si myslela, že lidi primárně dělají pro firmu, protože jsou zapálení stejně jako já. Je to fajn, pokud takové lidi firmě máme. Nebuďme ovšem naivní, i já se probudila. Flexibilita, kterou jsem dala, začala být zneužívána. Jedna zaměstnankyně chodila cvičit a pak najednou vidím, že chodí místo ve slibovaných 9:00 až v 9:30 a odchází před 17:00. Některé úkoly neudělala s tím, že toho má hodně. S kolegy jsme nastavili pravidla. Nově nastupující lidé se na ně sami ptají, potřebují jak flexibilitu, tak mantinely. Napsali jsme je čtivě, žádný nudný zákoník práce. Při změně pozice, úvazku jsme díky pravidlům a dodatkům ve smlouvách rychlí a levnější ve srovnání s právní službou. Jak může vypadat příklad pracovního řádu pro menší firmu? Stáhněte si jej zde.

 

4. Zajistím ochranu osobních dat.

Jeden kamarád, který má malou firmu, si se mnou dal kávu. Chtěl mi ukázat nové marketingové materiály a najednou začal vyndávat složky se zaměstnanci (má jich 5). Přeci to nechám v šuplíku ve firmě argumentoval. Informace o zaměstnancích opravdu potřebujeme střežit a zároveň mít všechny dokumenty přehledně pohromadě a ideálně uložené v trezoru nebo speciálně zamykatelné skřínce, kam mohou jen pověření zaměstnanci.

 

5. Využiji samoobslužný portál pro zaměstnance.

Jedna věc je papírová forma a druhá je elektronická verze a striktní řízení toho, kdo má k informacím přístup. Kvalitní firma, která nabízí pronájem personalisty, má k dispozici i moderní technologie. Díky pronájmu jsme si levně pronajali systém, který si doposud mohly dovolit jen společnosti jako je Canon, HYatt nebo CNN. Zaměstnanci si pak sami žádají o dovolenou třeba i přes mobilní telefon.

 

6. Zjednoduším si přípravu podkladů pro personální administrativu.

Personální administrativa by mi ve firmě s 15 zaměstnanci zabrala měsíčně 15 až 24 hodin práce. Dnes se o ni převážně stará profesionál a pohlídá si například podklady pro mzdy – docházku, veškeré dokumenty – nemocenská, dovolenky, aktualizace pracovněprávních dokumentů, odměny, komunikace o změnách, příchody nebo odchody..., následně připraví potřebné formuláře.

 

7. Najdu nové zaměstnance rychle, i když to v současné době není snadné.

Vždy jsem si přála budovat rodinnou firmu. Moji synové jsou ještě malí. Tak jsem dala příležitost příbuzné. Každý má nějakou zkušenost. Osobně bych to podruhé již neudělala. Pronajatý personalista nám rozšířil obzory. Má profesionální zkušenost s náborem, zná moderní trendy, ví, jak oslovit lidi na trhu. Ušetří nám čas a nabídne i více prověřených kandidátů.

 

8. Dokáži si udržet své současné zaměstnance.

Najatého personalistu využívám i na další důležitou podporu. Například na práci s kulturou firmy. Jaká je Vaše kultura? Na čem je postaveno Vaše podnikání? Dáváte lidem možnost spolurozhodovat, mají flexibilitu, jsou u počátku nového, stále se všichni znají, ohodnocení je vázáno na úspěch celé firmy, jste ochotni se rozdělit o svůj zisk?

 

9. Využiji zaměstnanecké výhody a ještě ušetřím.

Najatý personalista by měl mít základní znalosti, jaké zaměstnanecké výhody jsou finančně (daňově) výhodné pro firmu a zaměstnance. Připraví modely včetně finančních nákladů, ze kterých si dokáži rychle vybrat, rozhodnout a zrealizovat.

 

10. Pronajmu si personalistu.

Osobně si pamatuji, jak jsem ke komplexním financím včetně daní používala asistentku s účetní. Pak díky neustálým kontrolám a nálezům chyb (a to nejsem ekonomka) jsem řekla dost. Najala jsem si profesionální auditorskou a daňovou firmu. Jsem naprosto spokojená. Asistentka se věnuje více správě klientské databáze a já klidně spím, nebojím se, že účetní vypadne a opět mi nikdo nevypočítá mzdy pro moje lidi. A stejně je to s profesionálně najatým personalistou. Najatý personalista přinese flexibilitu, uvolnění zdrojů, lepší prostor k plánování, přístup ke kvalitnímu řešení, vybavení, profesionálnímu know-how i k lidem a snížíte rizika, že příští kontrola ze strany některé státní instituce shledá ve vašem počínání nedostatky hodné pokut a sankcí. Pronájmu zaměstnance se obvykle říká outsourcing. Najímáme si účetní, daňového poradce i personalistu. Nakonec naši lidé, zaměstnanci, jsou pro většinu firem základ pro úspěšné fungování a konkurenceschopnost.

 

Příklad pracovního řádu pro menší firmu můžete získat ZDE.

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Doporučené

Co dnes optimalizovat v HR?

08.05.2020

1/10
Please reload

Aktuální

08.07.2020

Please reload

Značky
Please reload

Sledujte nás
  • LinkedIn Social Icon
  • Facebook Basic Square

© CONECTIO 2020

  • Black Facebook Icon
  • Black LinkedIn Icon